KOMENDA MIEJSKA

PAŃSTWOWEJ
STRAŻY POŻARNEJ

W KONINIE719


POŻARY

1438


MIEJSCOWE ZAGROŻENIA

105


ALARMY FAŁSZYWE

2262


SUMA ZDARZEŃ


Statystyka zdarzeń do dnia 2020-11-08 r.

ILOŚĆ ZDARZEŃ w stosunku do roku ubiegłego: + 226

19 września 2020 r. przed godz. 13.00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie wpłynęło zgłoszenie o wypadku na Autostradzie A2 w miejscowości Kowalewek, gmina Rzgów.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że na 254 km Autostrady A2 w kierunku Warszawy doszło do wypadku z udziałem trzech samochodów ciężarowych, trzech samochodów osobowych oraz samochodu dostawczego, którymi łącznie podróżowało 9 osób. Samochód osobowy marki Audi był przyciśnięty przez dwa samochody ciężarowe do bariery energochłonnej, a w środku znajdował się uwięziony kierowca, natomiast samochód dostawczy był przewrócony na prawy bok. Pozostali uczestnicy wypadku znajdowali się poza pojazdami. Ruch w kierunku Warszawy został całkowicie zablokowany. Poszkodowanym pomocy udzielały osoby postronne, lekarz, ratownik medyczny z Poznania oraz druh OSP Golina.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do uwięzionego kierowy Audi przy pomocy urządzeń hydraulicznych oraz ewakuowaniu go z pojazdu. Czterem osobom poszkodowanym udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, które następnie zostały przetransportowane do szpitala przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego.

W zdarzeniu brali udział strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 w Koninie oraz druhowie z OSP Stare Miasto oraz OSP Osiecza Pierwsza.

Tekst: kpt. Sebastian Andrzejewski, zdjęcie JRG Nr 2 w Koninie.